Centrum Leczenia Skolioz

Centrum Leczenia Skolioz to nasza odpowiedź na coraz szerszy problem, jakim są wady postawy u dzieci.Od lat współpracujemy z Poradniami Wad Postawy.

Wady postawy wpływają całościowo na zdrowie, poziom energii i jakość życia, oraz skuteczność w działaniu, a w efekcie na zadowolenie z życia. Dlatego zapewniając dostęp do nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań w rehabilitacji wad postawy dzieci oraz kompetentnych i troskliwych specjalistów dbamy o jak najlepszy start w dorosłe życie naszych małych pacjentów.

Leczymy między innymi następujące wady postawy:

• plecy okrągłe

• plecy wklęsłe

• plecy płaskie

• skoliozę

• płaskostopie

• koślawość stóp

• szpotawość stóp

• koślawość kolan

• szpotawość kolan

• wady klatki piersiowej

OFERUJEMY:

· Diagnostyka

1. Konsultacja lekarska – w Centrum Leczenia Skolioz możecie Państwo skonsultować z doświadczonym lekarzem specjalistą występujące u dziecka wady postawy. To pierwszy krok w stronę ustalenia przyczyn zaburzenia oraz dalszego postępowania rehabilitacyjnego.

2. Badanie komputerowe FreeStep – nikt i nic w pełni nie zastąpi badania wykonanego przez specjalistę. Dobrze jest jednak przy stawianiu diagnozy podeprzeć się w pełni obiektywnym wynikiem. Dlatego w naszym Centrum badamy małych pacjentów także komputerowo, tzw. badaniem FreeStep. Jest ono powtarzane co jakiś czas i pozwala dodatkowo ocenić postępy w rehabilitacji. A to zawsze pozytywnie wspiera i motywuje do działania.

3. Platforma tensometryczna – to kolejne rozwiązanie, które pozwala wskazać rozkład nacisku każdej stopy na podłoże oraz określić stabilność postawy (tzw. badanie wychyleń środka ciężkości). Jest ono kolejnym, które pozwala określić rodzaj i wielkość wady postawy oraz, jeśli zaistnieje potrzeba, pomaga ustalić jakiego rodzaju wkładki ortopedyczne powinny zostać zastosowane w terapii dziecka.

4. Indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą – to właśnie fizjoterapeuta ostatecznie opracowuje program ćwiczeń dla dziecka. W rzeczywistości to w tym momencie zaczyna się proces rehabilitacji małego pacjenta.

Fizjoterapeuta przeprowadza badanie fizykalne tzn., że oglądając pacjenta i badając jego mięśnie, stawy i sposób reagowania na poszczególne ćwiczenia, zapoznaje się z jego sprawnością. Na tej podstawie nasz specjalista opracowuje indywidualny program instruktażowy, wg którego dziecko wraz z rodzicem powinno systematycznie ćwiczyć w domu (jeśli to konieczne).

Rehabilitant rekomenduje także udział w odpowiedniej grupie rehabilitacyjnej, gdzie pacjent może wraz z innymi ćwiczyć pod okiem specjalisty. To cenne, ponieważ motywuje do systematycznej pracy, a nadzór specjalisty gwarantuje, że ćwiczenia wykonywane są poprawnie.

· REHABILITACJA

1. Indywidualny program ćwiczeń – jest on opracowany podczas konsultacji z fizjoterapeutą jeszcze na końcowym etapie diagnostyki naszego pacjenta. Oprócz doboru odpowiednich ćwiczeń, przeprowadzany jest także instruktaż, w którym uczestniczy zarówno dziecko, jak i jego opiekun. Nic nie zastąpi systematyczności w ćwiczeniach. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko wraz z rodzicem wykonywało właściwe ćwiczenia także w domu.

2. Specjalistyczna rehabilitacja w grupie – praca w grupie działa motywująco na uczestników i pomaga im się zdyscyplinować. Ale to nie wszystko. Opracowany przez nas program jest odpowiedni dla potrzeb określonej grupy pacjentów.

Zajęcia prowadzone są w małych, kilkuosobowych grupach pod okiem uważnego rehabilitanta. Dzięki temu dziecko wykonuje zadane ćwiczenia prawidłowo oraz utrwala właściwe wzorce. To bardzo ważne dla skuteczności wykonywanych zdań oraz trwałości rezultatu. Nie sposób przecenić faktu, że na zajęciach często jest bardzo wesoło zatem praca dziecka zamienia się w zabawę.